Dikiş Makinası

Dikiş makinası evdeki önemli yerini çoktan almış bulunuyor. Sürekli, adım adım bir ilerleyişle, ta manivela ile çevrilen ilk makineden, elektrikle işleyen son modellere kadar her tipi artık evlerimizin en yararlı eşyasından biridir. Yeni makineler dikiş dünyasına akla sığmayacak dikiş çeşitleri ve kolaylıklar getirmiştir. Modern dikiş makinasınin mekanizması piyasadaki bütün tiplerde hemen hemen birbirine/ benzer, ama tabii, değişik tip ve markalar arasında önemli farklar da yok değil. İyi bir makine seçmek için piyasadaki en kaliteli modelleri ötekilerden ayıran nitelikleri göz önünde tutmalısınız, bir de elbette kendi ihtiyaçlarınızı ve makinenizi ne yolda kullanmak istediğinizi hesaba katmalısınız. Biz burada size, en basitinden en karmaşığına kadar üç dikiş makinası örneği vereceğiz. Makinenizi almadan önce çok iyi araştırmalı ve en rahat hangisini kullanacak sanız onu seçmelisiniz.

DUZ DİKİŞ MAKİNASI

Düz dikiş diker, geri dikişiyle köşe veya dikiş bağlaması yapar, dikişi sağlamlaştırır. Değişik munzam âletleri kullanmak suretiyle, çeşitli dikiş çalışmaları, elle kontrol edilen nakış kasnağı ile çeşitli nakış işleri yapılabilir.

ZİKZAK DİKİŞ MAKİNASI

Bu makine hem düz dikiş, hem de iğnesinin sağa sola hareket etmesiyle zikzak dikiş diker. Gerek disk değiştirmek, gerek muhtelif manivela ve düğmeleri hareket ettirmek suretiyle çeşitli dekoratif desenler elde edilebilir.

OTOMATİK DİKİŞ MAKİNASI

Birçok işi otomatik olarak görür, en basit işlemelerden (zincir işi) en dekoratif işlemelere (Paris iğnesi) kadar. Ayrıca esnek dikiş diker, ilik açar, çeşitli işlemeler de yapar.

Makine iğneleri: dikiş kutunuzda 9’dan 21’e kadar çeşitli numaraları bulundurmakta yarar vardır. İğne numarasının seçilişi kumaşın, ipliğin, yaptığınız işin cinsine göre değişir: jarse tipi kumaşlar, sentetik kumaşlar veya triko kumaşlar için iplik çekilmesine engel olan özel iğneler vardır. Dikiş makinası hazırlanması

Dikiş makinası parçaları

 Dikiş Makinası