Guaj boya,guaj boya tekniği Guaj boya bir tür sulu boyadır.Su kullanılarak inceltilir.Saydam değildir kapatıcıdır. Su ile eritilmesi yönünden sulu boyaya,renklerin kapatıcı olması yönünden de yağlı boyaya benzer. Guaj boya çalışmalarında renklerin açık tonlarını elde etmek için beyaz boya kullanılır. Boyalar kağıda sürülüp kuruduktan sonra renk tonları çok az değişir ve matlaşır. Resmi renklendirirken, bu özellikleri unutmamak gerekir.

guajboyateknigi337x253 Guaj boya resim tekniği

Guaj boya çalışmalarında kullanılan araç ve gereçler Resim kağıdı Kağıt biraz kalın olmalıdır. Kalınlık yapan boyalar kuruduktan sonra kağıdın kırışması ile çatlayıp dökülebilir. Boyalar Tüp veya kavanoz içinde satılır. Fırçalar Sulu boya fırçalarıyla veya yağlı boya fırçaları ile yapılabilir. Su kabı Sulu boya resimde kullanılan ile aynı özellikleri taşıyabilir.

guajboya Guaj boya resim tekniği

Guaj Boya Resim Çalışmalarının Yapılışı

* Guaj boya ile yapılan resimlerde konu önceden kurşun kalemi ile resim kağıdına çizilir. * Sulu boyada olduğu gibi, renkler palete sıkılır ve istenilen renklerin karışımı burada yapılır. * Renk karışımları iki veya üç renkten fazla kullanılmamalıdır. * Zira çok rengin karışımı renk değerlerini azaltır ve grileştirir. * Guaj boyaları inceltirken kıvamını iyi ayarlamak gerekir. Ne çok sulu, ne de çok koyu olmalıdır. * Çalışmalar ilerledikçe bunun kıvamı daha iyi ayarlanacaktır. * Hatalı boyanan kısım kurumadan düzeltilmelidir. * Böyle durumda alttaki boya kurumuşsa temiz bir fırça ile sulandırıp sonra silmeliyiz. * Silinen kısım kuruduktan sonra tekrar boyanmalıdır.

Madde olarak sulu boyaya benzer,çalışma tekniği yönünden yağlıboyaya benzer.Suluboyanın şeffaf olması nedeniyle hataları düzeltmek zordur.Guaj boya ise kapatıcı olduğundan renkleri üst üste sürerek düzeltmeler yapılabilir.Fakat gelişigüzel üst üste sürülen renkler kararır,renklilik özelliklerini kaybederler,ayrıca boyanın kalın bir tabaka oluşturması ,çatlamalara neden olur.Boyayı üst üste sürmek yerine ,beğenilmeyen renkler temiz , ıslak bir fırçayla alınıp temizlenmelidir.

Çabuk kuruması ve örtücü olması gibi özellikleri nedeniyle kolay , pratik bir tekniktir.Suluboya tekniğinde açık – koyu değerler su miktarını az ya da çok kullanarak elde edilir,guaj boyada ise açık tonlar beyaz karıştırılarak elde edilir.

Çalışırken zeminin kuru olması gerekir,sürülen bir renk kuruduktan sonra ton değiştirir,zeminin yaş olması bu ton değişikliğini daha da arttırır.

Çatlamaları engellemek için de ince kağıt yerine kolay esnemeyen kalın,grenli kağıtlar tercih edilmelidir. Guaj boya ile beyaz zemin üzerine çalışılabileceği gibi renkli karonlar da kullanılabilir.Boyama işlemi kartonun rengini yer yer gösterecek şekilde yapılır. guajboyae Guaj boya resim tekniği style=”text-align: right;”>Alıntı